Pokonać Paragraf-22, czyli jak “zrobić coś, kiedy nie chce nam się tego zrobić, tak, żeby nam się znowu zaczęło chcieć robić to, czego nam się nie chce i żeby sprawiało nam to przyjemność”
Kiedy nie czujemy się najlepiej, często też pojawia się niechęć do robienia czegokolwiek. Wszystko wydaje się beznadziejne i wymagające dużego wysiłku. Zatem nie robimy nic, a nastrój nam się pogarsza. Jednakże, prawda jest taka, że zrobienie czegokolwiek w takiej sytuacji zwykle poprawia nam trochę humor. Ale jak mamy cokolwiek zrobić, kiedy nie mamy motywacji do robienia czegokolwiek? I tutaj okazuje się, iż prawie wszyscy jesteśmy w takim wypadku ofiarami błędnego założenia, że musimy mieć motywację do zrobienia czegoś, żeby to faktycznie zrobić. Prawda jest jednak taka, iż w rzeczywistości często jest na odwrót: musimy najpierw coś zrobić, żeby dodać sobie energii do napędzenia motywacji! W takiej sytuacji zwykle najtrudniejsze jest zrobienie pierwszego kroku.
Skoro nasz umysł i ciało mogą się wzajemnie zapętlać w błędnym kole wzmagającym depresję, mogą tez pracować z korzyścią dla nas, wydobywając nas z depresji. Cały trik polega na tym, żeby zapytać siebie, co był(a)bym w stanie tej chwili zrobić? Może to być coś niewielkiego. Cokolwiek by to nie było należy pamiętać, że plan wyjściowy powinniśmy jeszcze trochę „okroić”, tak żeby nie stawiać sobie zbyt dużych wymagań. Na przykład, jeśli myślisz, że mógłbyś/mogłabyś pójść na spacer, zapytaj jak długi miałby to być spacer? Jeśli stwierdzisz, że mogłoby to być 20 minut, zaplanuj, że zaczniesz od 15 minut. Chodzi o to, żeby nie wymagać od siebie zbyt wiele i nie przeforsować się.
Jeśli uda Ci się wziąć do działania, ale zaplanowana przez Ciebie aktywność będzie na dany moment zbyt wymagająca, będziesz rozczarowany/a. To z kolei spowoduje, iż zaczną Ci się pojawiać negatywne myśli na temat całego przedsięwzięcia. To doprowadzi do poczucia wstydu lub winy i dalszego pogłębienia letargu i depresji. Jeśli myślisz, że dasz radę wyjść na 20-minutowy spacer, ale zaplanujesz, że jednak wystarczy 15 minut to jest duża szansa, że to osiągniesz. Podobnie, jeśli stwierdzisz, że chcesz zrobić porządki w domu to zaplanowanie gruntownego sprzątania wszystkich pomieszczeń, niemalże na pewno skończy się rozczarowaniem.
Jednakże, jeśli zaczniesz od czegoś mniejszego, np. ograniczenia się tylko do jednego pokoju albo jednej czynności to jest ogromna szansa, że uda Ci się to osiągnąć. To wzbudzi się poczucie kompetencji i sukcesu, co z kolei wpłynie pozytywnie zarówno na nastrój, jak i na motywację. Przez to będziesz mógł/mogła zrobić trochę więcej każdego dnia, a Twoja motywacja się zwiększy. Pamiętaj, że to, co myślisz ma ogromny wpływ na to, co czujesz. A to, co czujesz wpływa z kolei na Twoje reakcje i zachowanie.
Jeśli chciałbyś/chciałabyś dowiedzieć się więcej na ten temat – zapraszamy do kontaktu z Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej “Mind Works”.